Wystawy kotów rasowych (Hodowla Kotów Syberyjskich Dzika Bestia*PL)

2015-02-19

Wystawy kotów rasowych to wielkie przedsięwzięcie.

Na wystawach są hodowcy i ich koty, sprzedawcy kocich akcesoriów i karm, sędziowie oraz zwiedzający. Każdy uczestnik wystawy ma swój cel.

Chyba najważniejszy zamysł wystawy to ocena kotów, które są w hodowlach. 

Wybierając kota do hodowli kierujemy się swoją wiedzą i w dużej mierze intuicją, bo piękny 3 miesięczny kotek nie zawsze wyrasta na pięknego dorosłego kota. Często kupuje się kota oglądając go tylko na zdjęciach. To czy kot spełnia wymogi rasy czyli czy nadaje się do hodowli musi potwierdzić sędzia, który ma do tego wiedzę, ale nie ocenia się tylko wyglądu, taka ocena pozwala wykluczyć osobniki agresywne.

Za wystawę - 2 dni hodowca płaci 160- 200 zł czyli wielokrotnie więcej niż zwiedzający. Dlaczego? Bo wynajęcie sali, klatek i opłacenie przyjazdu z zagranicy sędziów kosztuje.

Kotka Syberyjska z oznaczeniami czyli Neva Masquerade

Dla mnie jeżdżenie na wystawy to jest udręka i dla moich kotów też. Bardzo podziwiam hodowców, którzy potrafią koty tak przygotować, żeby się nie stresowały. Moje podczas oceniania u sędziego są przyklejone brzuchem do stolika. 

Żeby kot zdobył licencję hodowlaną potrzebne mu są dwie oceny sędziego w przypadku kotki, a 4 w przypadku kocura. Czyli jeżdżenie na wystawy to na szczęście nie jest konieczność- wystarczą dwie.

No tak, tylko że 2 oceny nie dają kotu nawet pierwszego tytułu: Championa, więc hodowcy na ogół jeżdżą na więcej wystaw- ja też. Żeby zdobyć kolejne tytuły trzeba jechać za granicę. Ale nie każdy kot zdobędzie najwyższy tytuł World Championa- tylko kot pod każdym względem idealny w typie, więc takie osiągnięcie to wielki sukces dla hodowcy i prestiż dla hodowli.

Udział w wystawie to również reklama hodowli i rasy.

 

P.S. W imieniu Pani Ewy z Dzikich Bestii pochwalę się, że widoczna na zdjęciu kotka Zuka ukończyła tytuł Championa i teraz oficjalnie może przedstawiać się literkami CH przed imieniem. Gratuluję i potwierdzam, że moim skromnym zdaniem Zuka jest the best :D.comments powered by Disqus

Suwaczek z babyboom.pl
Suwaczek z babyboom.pl
Suwaczek z babyboom.pl

Copyright (c) 2014-2015 Zakoceni.eu | Made by ZigZag Soft